U slučaju saobraćajne nezgode s drugim vozilom, zahtjev za naknadu štete podnosite osiguravajućem društvu kod kojeg je osigurano vozilo čiji je vozač odgovoran za nezgodu. Ako je vozač odgovoran za izazivanje saobraćajne nezgode osiguranik Generali Osiguranja Montenegro, zahtjev možete podnijeti u najbližoj poslovnici naše kompanije.
Ako je šteta na vozilu velika i vozilo nije pokretno, prilikom prijave štete morate navesti gdje se vozilo nalazi da bi procjenitelji Generali Osiguranja Montenegro mogli da ga pregledaju.
Obavezna dokumentacija za prijavu štete:
- obrazac za prijavu štete potpuno i čitko popunjen, s potpisom vlasnika vozila ili ovlašćenog lica, a za pravna lica obavezna je ovjera pečatom privrednog društva
- zapisnik MUP-a o uviđaju sa mjesta nesreće (sa skicom i izjavama učesnika nezgode)
- Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi (popunjava se u slučaju manje materijalne štete, kad nema povrijeđenih lica). Kod primjene Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi neophodna je saglasnost učesnika o nespornom prihvatanju odgovornosti za izazivanje nezgode i tada policija ne izlazi na mjesto događaja. Oba učesnika u saobraćajnoj nezgodi moraju doći i dovesti vozila u najbližu poslovnicu Generali Osiguranja Montenegro. Poželjno je da prilikom primjene Evropskog izvještaja učesnici naprave nekoliko fotografija lica mjesta fotoaparatom, mobilnim telefonom ili na drugi pogodan način.
- zapisnik o oštećenju motornog vozila ili druge stvari (sačinjava ga ovlašćeni radnik osiguravajućeg društva koje je u obavezi da nadoknadi štetu)
- kopija lične karte vlasnika oštećenog vozila
- kopija saobraćajne dozvole oštećenog vozila
- kopija kartice tekućeg računa vlasnika oštećenog vozila
- kopija vozačke dozvole lica koje je u trenutku nezgode upravljalo vozilom
- instrukcija za plaćanje koju je popunio vlasnik vozila (ovlašćeno lice)
Za nematerijalnu štetu, pored navedenog neophodno je i sljedeće:
- medicinska dokumentacija (od prijema u zdravstvenu ustanovu do okončanja liječenja)
- računi eventualnih troškova liječenja
Kod zahtjeva za duševni bol zbog smrti bliskog lica treba dostaviti izvod iz matične knjige umrlih i dokaz da je podnosilac zahtjeva u bliskom srodstvu s preminulim (izvod iz knjige vjenčanih, izvod iz matične knjige rođenih i sl.).
Osiguravajuće društvo dužno je da najkasnije u roku od 30 dana (u slučaju neimovinske štete) odnosno u roku od 14 dana (u slučaju imovinske štete) od dana prijema urednog odštetnog zahtjeva oštećenom licu dostavi:
- obrazloženu ponudu za naknadu štete, ako su odgovornost za naknadu štete i visina štete nesporni
- obrazloženi odgovor, ako su odgovornost za naknadu štete ili visina štete sporni.
Izuzetno, ako je za utvrđivanje osnova i visine naknade štete po podnijetom odštetnom zahtjevu potrebno duže vrijeme, rok za odlučivanje po zahtjevu može se produžiti do 60 dana od dana prijema odštetnog zahtjeva.